|

Conferința CONTRACTOR – Program

Program Eveniment

Day 1
10 Mar 2022

09:15 – 09:30 – Deschiderea Oficială

Invitaţi: Florin MINDIRIGIU, Fondator, SHARE Architects; Şerban ȚIGĂNAȘ, Fondator, Dico&Tiganas, Romania, Preşedinte al SHARE Society; IURIE POVAR, Președinte Uniunea Arhitecților din Republica Moldova; Aurelia CARPOV, Șef al Departamentului de Arhitectură, UTM; Alexandru GĂVOZDEA, Președinte al Ordinului Arhitecților din România (OAR); Emil IVĂNESCU, Președinte al Ordinului Arhitecților din România, Filiala București; Dragoș Ciolacu, Președinte al Uniunii Arhitecților din România, Filiala Iași-Vaslui;

9.45 – 11.30 – SESIUNEA PLENARĂ #1 by Alukönigstahl

Introducere realizată de moderator “A lucra cu existentul: inserții în București” Andrei ȘERBESCU, Partener Fondator, ADNBA; “Inovatii Schüco pentru arhitectura fatadelor” Robert MOLLNER, Consultant arhitecți, Alukönigstahl România (Partener Principal); “Notes on architectural features” Maxim CALUJAC, Fondator, Calujac Studio; “Knauf Ceiling Solution – soluții de sisteme de tavane casetate” Catalin NEAMȚU, National Sales Manager Romania & Moldavia, Knauf Ceiling Solutions – Knauf AMF & Knauf Armstrong (Partener) “Inner gardens instead of walls” Keynote Speakers: Kerem YAZGAN și Begum YAZGAN, Parteneri Fondatori, Yazgan Design Architecture, Turkey; Sesiune de întrebări și răspunsuri

11.30 – 12.00 – Vernisaj “Retrospectivă a Bienalei Naționale de Arhitectură” și “Port Cultural”

Expoziția “Retrospectivă a Bienalei Naționale de Arhitectură” prezintă lucrările și autorii premiați la Bienala Națională de Arhitectură din România, 2021 Expoziția “Port Cultural” prezintă rezultatele unei cercetări asupra patrimoniului tradițional din Bucovina și Transilvania de sud și valorificarea lui turistică Curator: Dragoș Ciolacu, Președinte al Uniunii Arhitecților din România, Filiala Iași-Vaslui Pauză de cafea

12.00 – 13.45 – SESIUNEA PLENARĂ #2 by Aluprof

Introducere realizată de moderator “TimISHOara experiment – masterplan/architectures” Vlad GAIVORONOSCHI, Fondator, Andreescu and Gaivoronschi Associated Architects; “Sisteme arhitecturale Aluprof eficiente energetic pentru tamplarie, fatade cortina, sisteme ignifuge si solutii de umbrire” Ing. Leonte Daniela – Project Manager Aluprof (Partener Principal)  “How much does the architecture cost?” Alexandrin BURAGA, Președinte AB + Partners; “Zumtobel Spectrum – Invizibilul contează” Roland SANDOR, Business Development & Marketing Manager Zumtobel Romania (Sponsor) “Bio-inspired Museums” Keynote Speaker: Anouk LEGENDRE, Partener, X-TU Architects, France; Sesiune de întrebări și răspunsuri

14.30 – 16.15 – Sesiune Plenară #3 by Terasteel

Introducere realizată de moderator “Pașii arhitectului. Hazardul bine planificat.” Şerban ȚIGĂNAȘ, Fondator, Dico&Tiganas, Romania, Preşedinte al SHARE Society; “Spații de depozitare flexibile” Cosmin PĂTROIU, CEO Terasteel (Partener Principal); “Puncte de reper, idei, amprente.” Vasile STRATU, Fondator, ARHISTRAT DECO; “ZHA: Masterplanning – Designing Cities” Keynote Speaker: Maurizio MEOSSI, Director Asociat ZAHA HADID, UK; Sesiune de întrebări și răspunsuri

16.30 – 16.45 – Ceremonia OPERA OMNIA AWARD

Dedicată domnului arhitect Gheorghe TELIPIZ

16.45 – 18.00 – DEZBATERE “Profesia de arhitect. Drepturi de autor.”

Moderatori: IURIE POVAR, Președinte Uniunea Arhitecților din Republica Moldova; Aurelia CARPOV, Șef al Departamentului de Arhitectură, UTM; Paneliști: Şerban ȚIGĂNAȘ, Fondator, Dico&Tiganas, Romania, Preşedinte al SHARE Society; Alexandru GĂVOZDEA, Președinte al Ordinului Arhitecților din România (OAR); Emil IVĂNESCU, Președinte al Ordinului Arhitecților din România, Filiala București; Dragoș CIOLACU, Președintele Uniunii Arhitecților din România, Filiala Iași-Vaslui; Andrei ȘERBESCU, Partener Fondator, ADNBA; Maxim CALUJAC, Fondator, Calujac Studio; Vlad GAIVORONOSCHI, Fondator, Andreescu and Gaivoronschi Associated Architects; Alexandrin BURAGA, Președinte AB + Partners; Vasile STRATU, Fondator, ARHISTRAT DECO;
Day 1
10 Mar 2022

9.45 – 11.30 – Masa rotundă “Oportunitatea înființării Ordinului Arhitecților din Republica Moldova.”

Moderatori: IURIE POVAR, Președinte Uniunea Arhitecților din Republica Moldova; Alexandru GĂVOZDEA, Președinte al Ordinului Arhitecților din România (OAR); Şerban ȚIGĂNAȘ, Fondator, Dico&Tiganaș, Romania, Preşedinte al SHARE Society;

12.00 – 13.45 – Masa rotundă “Proiectul Strategiei de dezvoltare socio-economică a teritoriului municipiului Chisinau.”

Prezentare susținută de Svetlana DOGOTARU, Arhitect șef al orașului Chișinău; Invitați: Alexandru GĂVOZDEA, Președinte al Ordinului Arhitecților din România (OAR); Şerban ȚIGĂNAȘ, Fondator, Dico&Tiganaș, Romania, Preşedinte al SHARE Society; Emil IVĂNESCU, Președinte al Ordinului Arhitecților din România, Filiala București;

14.30 – 16.15 – Masă rotundă “Oportunitatea organizării concursurilor de arhitectură”

Moderatori: AURELIA CARPOV, Șef al Departamentului de Arhitectură, Universitatea Tehnică a Moldovei; Emil IVĂNESCU, Președinte al Ordinului Arhitecților din România, Filiala București; Andrei ȘERBESCU, Partener Fondator, ADNBA; Vlad GAIVORONOSCHI, Fondator, Andreescu and Gaivoronschi Associated Architects;

Parteneri principali

Partener

 

Sponsor

Organizatori

Parteneri instituționali

MEDIA PARTNER